Populiarūs
Ąžuolinis pintenis
- Informacija
- Paskelbta: 2015 kovo 10
Ąžuolinis pintenis (Piptoporus quercinus (Schrad.) P. Karst.)- tai dar viena rūšis, kuri Lietuvoje tapo žinoma kitų šalių mokslininkų dėka. Vykdydamas tyrimus, 1994 m. šį kempininį grybą Punios šile rado švedų mikologas S.Sunhedė.
Praėjo jau daugiau kaip 20 metų kai jis pirmą kartą užregistruotas. Per tą laiką miškuose niekas nepasikeitė. Ir dabar Punios šilas vienintelė žinoma vieta Lietuvoje, kur auga šis kempininis grybas. 2010 metais atlikus tyrimus Punios šile buvo surasti jo vaisiakrūmiai.
Ąžuolinio pintenio reikia ieškoti ten, kur gausu labai senų ąžuolų. Tai nebūtinai turi būti miškas. Kitose Europos šalyse grybas rastas senais ąžuolais apaugusiose ganyklose, parkuose.
Tai kempininis grybas. Kepurėlės iki 15 cm pločio ir 1-5 cm storio ties pagrindu.
Vidutinio klimato zonoje auga tik ant labai senų gyvų ir nudžiūvusių ąžuolų, jų stuobrių, virtėlių ir kelmų. Vaisiakrūmiai minkšti. Nuo kitų ant ąžuolų augančių kempinių skiriasi balta, gelsva ar blyškiai rusva kepurėlių apačia. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 2005 metų.
Azijoje aptinkama rytuose iki pat Japonijos, bet labai reta Europoje. Brandžių ąžuolų kirtimas, senų ąžuolų, jų virtuoklių, stuobrių ir kelmų šalinimas iš parkų ir miškų sunaikina šią rūšį.
Informacijos šaltinis: www.nemunokilpos.lt