Populiarūs
Kurkime sodą, draugišką paukščiams
- Informacija
- Paskelbta: 2014 vasario 26
Vieniems, laukiniai paukščiai prie namų, asocijuojasi su nulestomis vyšniomis, kitiems – tai be galo įdomus ir gražus sutvėrimas. Paukščiai neįkainuojama nauda ekosistemos struktūroje, jie per mitybos grandines sunaikina tiek įvairių vabzdžių. Pabandykime susidraugauti su jais.
Norint, kad įvairūs paukščiai apsigyventų prie namų ir suteiktų mums daugiau džiaugsmo, reikia sudaryti jiems tinkamas gyvenimo bei maitinimosi sąlygas. Be to, daugiausia žalos padaro ne šalia gyvenantys, o praskrendantys – migruojantys būriais paukščiai.
Laukiniai paukščiai apsigyvens, jei:
jiems toje vietoje bus kuo maitintis;
bus tinkamos sąlygos sukti lizdus, auginti jauniklius;
toji vieta bus tinkama gyventi.
Vieni paukšteliai minta įvairiais vabzdžiais ir kirmėlėmis, kiti – įvairiomis sėklomis ir uogomis ar jų branduoliais. Tie kurie minta vabzdžiais, sodui padaro daug naudos naikindami kenkėjus, tai zylės, startos, dagiliai, musinukės, kielės, kregždės, žvirbliai ir kt. Gamtininkų teigimu daugiausia kenkėjų vabzdžių sunaikina šikšnosparniai. Žvirbliai minta ir naikina amarus.
Paukščiai mintantys sėklomis ar uogomis ir jų branduoliais, maitinasi nebūtinai vaiskrūmių uogomis, jei sode augs ir kitokių derančių augalų, paukščiai rinksis juos. Tokie augalai vadinami ornitochondriniai (tai paukščius viliojantys medžiai ir krūmai). Paukščiai lesa jų sėklas, uogas, jų šakose suka lizdus.
Paukščiams labiausiai patinka didelė medžių įvairovė sode, tada apsigyvena daugiau jų rūšių. Štai keletas sumedėjusių augalų, kurie vilioja paukščius: gudobelės, tujos, šermukšniai, įvairūs klevai, putinai, ievos, šeivamedžiai, lazdynai, ąžuolai, įvairios obelys, uosiai ir kt.
Paukščiams patinka vabzdžiai, o vabzdžiams patinka kvepiantys ir juos viliojantys augalai, ypač žydinčios, kvapnios ar nektaringos gėlės (flioksai, budlėjos, naktižiedės, rožės, bajorės, ežiuolės, vingiorykštės, vienadienės, saulėgražos ir kt.). Taip pat kai kurių gėlių sėklomis minta ir paukščiai. Tad jei norite, kad jūsų sode kunkuliuotų gyvenimas, sukurkite mažą ekosistemos bendriją.
Sausomis vasaromis ir ne tik, patariama sode įrengti paukščių girdyklas ir maudyklas, tai juos ypač vilioja. Taip pat pritraukia drugelius ir vabzdžius. Šie mažosios architektūros statiniai sodui suteikia gyvybės bei įvairovės. Juos paritaikyti pagal vyraujantį stilių. Girdyklos statomos ne visai viduryje erdvės, o geriau nuošaliau prie medžių, kad paukščiai netrikdomi galėtų atsigaivinti. Vandenį keisti kas savaitę, kad jis neužsistovėtų ir nepažaliuotų, nes tokio paukščiai negers.
Pastebėjus, kokie paukšteliai atskrenda į jūsų sklypą, rekomenduojama iškelti jiems pritaikytus inkilus.
Paukščiams reikia uždarų ir atvirų erdvių, nuošalesnių vietų, kur jie galėtų saugiai sukti lizdus. Tam tinka įvairių krūmų sąžalynai, vijoklių kampeliai. Jeii bus dar ir drėgna, žmogaus netrikdoma vieta, gali būti, kad apsigyvens lakštingala, kurios giesmės galėsite klausytis ilgais pavasario vakarais. Tad yra dėl ko stengtis.
Nuotraukose: Juodasis strazdas turškiasi baloje...; Zyboldo obels vaisiai; Šermukšnio vaisiai; Paukščių girdykla – fontanėlis; Girdykla – maudykla; Inkilas mėlynajai zylei;
Giedrė Adomaitytė
Informacijos šaltinis: www.zaliasismenas.lt