Populiarūs
Medžiai miršta ir nuo žmonių...
- Informacija
- Paskelbta: 2018 balandžio 06
- Peržiūros: 3240
Šiaulių rajone, Dirvonėnuose, gyvenantis agronomas, dendrologas, ilgametis Lietuvos dendrologų draugijos narys Romualdas BRAČAS, stebėdamas visuomenės ir valdžios batalijas dėl Šiaulių centrinės aikštės ir Kaštonų alėjos ir anksčiau – dėl rekonstruotos Kuršėnų L. Ivinskio aikštės medžių, negali ramiai gyventi. Dendrologas žino, kad medeliams pjūklai gresia ir dėl žmonių kaltės. Būna, kad labiausiai rūpi pinigai, o ne medžiai.
Dendrologas Romualdas Bračas sako, kad su medeliais galima daryti stebuklus. Jo sodyboje auga trispalvis klevas, kurio vainike dalis lapų yra geltoni, vidurinioji dalis – žali, o žemutinė laja – raudona. „Valdžios įstaigoms nė vėliavos kelti nereikėtų“, – šypsosi dendrologas.
– Kaip siūlytumėte pasielgti su Šiaulių Kaštonų alėjos medžiais? Kokį teisingiausią sprendimą reikėtų priimti – pjauti ar palikti senuosius kaštonus?
– Užpulti kaštoninės keršakandės kaštonai nemirs, bet vargs – jiems paprasčiausiai greičiau ateina ruduo, nes keršakandės ištraukia sultis ir jie anksčiau nugeltonuoja.
Vien dėl to, kad jie apipulti keršakandės, pjauti kaštonus būtų per žiauru. Ką daryti? Reikia pradėti rūpintis tais kaštonais.
Baisiausia, kad miesto medžiai yra apleisti, o jau tada, kai jie dėl žmonių kaltės genda, lūžta ir krenta šakos ant galvų, tada jau ateinama su pjūklais!..
Nesakau, kad medžių negalima pjauti. Mirusius, labai sunkiai sergančius medžius reikia nupjauti be jokio širdies skausmo. Tačiaušalia privalo būti iškasta duobutė ir pasodintas kitas medis. Yra sakoma, kad nupjovus vieną medį, į jo vietą reikia sodinti du.
Miesto šeimininkams reikia žinoti, jeigu išpjaus senuosius kaštonus ir sodins tokios pat rūšies naujus, su jais bus lygiai tas pats, kas su senaisiais – užpuls keršakandės. Jeigu jau išpjaus senuosius, atsodinti reikia tokias kaštonų veisles, kurių keršakandės nepuola – geltonuosius, raudonuosius kaštonus. Tačiau šios veislės yra žymiai brangesnės. Bet mes juk pinigų neskaičiuojam?!
– Dabartiniai alėjos kaštonai sodinti apie 1946 metus. Ar jie jau seni?
– Kaštonas nėra ypač ilgaamžis medis, kaip ir liepa. Jų mediena gana minkšta. Geromis sąlygomis augantys liepa, kaštonas kur nors palaukėje, tinkamoje jiems dirvoje gali sulaukti ir 200 – 300 metų. Miestuose augančių šių medžių amžių reikėtų braukti per pusę.
Su Šiaulių Kaštonų alėjos kaštonais, manau, galima dar padirbėti juos atšviežinant. Be abejo, kad reikia kviesti ne pjūklininkus, o dendrologus! Žinoma, reikia detalių tyrimų – įsiskverbti į medienos struktūrą, pasižiūrėti, kaip ji atrodo iš vidaus ir iš tikrųjų, o ne iš akies! Juk kaip ir žmogus – vienas jau būna senas 60-ies, o kitas – tik sulaukęs 100 metų.
O susargdino dabartinius kaštonus – žmonės! Ne tik aplinka, miesto oras. Pas mus kažkodėl nėra įprasta prižiūrėti pasodintų mieste medžių. Įkišo į žemę ir pamiršo, mano, kad medžiai turi būti gražūs savaime. Neprižiūrimas medis miršta labai greitai.
– Kaip vertinate miestuose dabar sodinamus žemaūgius medžius, kurie sodinami po gatvių ir aikščių remonto? Kodėl jų lapija reta ir ne itin žalia, o jų amžius tesiekia dešimtmetį ar du?
– Kas atsitinka su mieste pasodintu medžiu? Medelis medelyne buvo mažiausiai porą kartų per metus maitinamas reikalingomis medžiagomis. Parvežtą į miestą medelį įkišo į molyje prakastą duobutę. Pusmetį medelis stovėjo neblogai, o kai atėjo laikas tręšimui maždaug po pusmečio – niekas jam „valgyti“ nebeduoda. Tiestų šaknis tolyn gal rastų pats valgyti, bet kad negali – molis per kietas! Tada medeliui ir ateina „šakės“!
Kiekvienas gamtos kūrinys privalo turėti sąryšį su oru, dirva. O miestuose pasodintus medelius užkloja betonu. Kaip medelis gali gyventi? Medelis privalo turėti savo kelių metrų plotą. Bet ar mieste įmanoma, kad apie kiekvieną medelį būtų palikta po kelis metrus žolyno?
– Norite pasakyti, kad mieste nereikia medžių?
– Reikia! Miestas be medžių – miręs! Bet mieste didžiąją dalį medžių reikia sodinti alėjose, parkeliuose, parkuose, kur yra žolynėliai, o ne terpti į betoną. Gal kažkam yra gražu medis betone?... Bet juk iš betono styrantys medeliai apėję kerpėmis ir samanomis, nes jie tiesiog yra uždusinti betonu, plytelėmis ar asfaltu ir negauna kvėpavimo per dirvą. Kai medelis yra dusinamas, jis greitai sensta, raukšlėjasi, samanėja.
Kai žiemą barsto aikštes ir šaligatvius druska ir kitais cheminiais junginiais, kur ta druska papuola? Aišku, kad kliūva ir medeliams, dirva rūgštėja, o rūgštinėje terpėje auga samanos ir kerpės.
Medelynams labai gerai, kai atvažiuoja kas kelerius metus ir vis perka medelius, nes anie, mat, neprigijo. Kaip, žmogau, prigis ir žaliuos, jeigu kiši į žvyrą ir užkloji betonu?!
– Kodėl į rekonstruotas miestų ir miestelių aikštes ir gatves sodinami labai panašaus aukščio ir skurdžios lapijos medeliai. Kodėl būtent tokie vietoje senųjų aukštaūgių liepų, klevų?
– Atvirai kalbant, apie 90 procentų Lietuvoje veikiančių medelynų prekiauja atvežtiniais medžiais, augalais. Koks gali būti medelynas, registruotas daugiabučio namo šeštame aukšte – nors yra ir tokių medelynų. Kokius medžius tame bute galima veisti, dauginti?
Dažniausiai Lietuvos medelynai augalų važiuoja į Lenkiją. Jeigu Lenkijoje nėra to, ko nori, tada jau keliauja į Vokietiją, Prancūziją ir dar toliau.
Lietuvoje gali nusipirkti, pavyzdžiui, magnolijų – kokių tik nori spalvų. Bet kiek jų iš tiesų išgyvena ilgus metus? Šaltukas spūst – ir nebėra magnolijos. Kodėl? Klimatinė zona ne ta! Nori magnolijos – vėl gali pirkti – ir taip vyksta verslas be pabaigos.
Jeigu, pavyzdžiui, riešutmedis yra padaugintas jau iš Lietuvoje išaugusio ir davusio vaisių, jis bus atsparesnis, nes jau pažįsta mūsų klimatą. Bet toks riešutmedis dera tik po 15 metų nuo pasodinimo. O žmogui riešutų derliaus norisi greitai. Atvežtiniai medeliai, kurie yra skiepyti, gali derėti ir po 5 – 7 metų. Bet dažniausiai atsitinka taip, kad tokie atvežtiniai medeliai nušąla. Atauga iš šaknų, jau rodos kelerius metus išsilaikė, bet užėjo vienais metais pavasarį šalna ir vėl nebėra riešutmedžio.
Labai nedaug Lietuvoje yra medelynų, kurie patys augina iš sėklų, formuoja, daugina tai, kas mūsų žemėje tūkstantį ar daugiau metų auga. Lietuvoje užauginti medžių sodinukai kainuoja daug pigiau, ir gyvena dvigubai ilgiau, bet juk reikia įsisavinti kuo daugiau pinigų!
– Kuršėnuose rekonstruojant aikštę taip pat buvo kilęs gyventojų nepasitenkinimas, kad išpjauta daug medžių. Kaip vertinate galutinį rezultatą, kai medžių tik šiek tiek liko?
– Jeigu Laurynas Ivinskis, kurio vardu ir pavadinta ta aikštė, prisikeltų, pamatęs savo vardo aikštę tuoj pat vėl numirtų! Buvau pas Kuršėnų seniūną užėjęs dėl Kuršėnų aikštės medžių, daviau mokslininkų straipsnius, kuriuose aprašyta, kad kalendorių leidybą buvo tik L. Ivinskio hobis. O iš tiesų jis yra dendrologijos ir parkų kūrimo Lietuvoje pradininkas, sukūręs šešių Lietuvos dvarų parkų kraštovaizdį, tarp kurių ir Rietavo, ir Renavo, ir Kuršėnų dvarų parkai. Tačiau L. Ivinskio aikštėje buvę medžiai išguldyti ir aikštė tapo betono plytelių grindiniu, o betono viduryje stovi paminklas L. Ivinskiui!
Paliko juostą apgenėtų medžių, kuriuos žmonės vadina lavonais ir per daug su tuo pavadinimu neklysta.
Kuršėnų aikštėje taip pat sakė, kad medžiai jau nebeišvaizdūs, todėl išpjaus. Kodėl reikėjo taip medžius nugyventi, kad teko pjauti? Prieš 20 metų būtų ėmęsi genėti, šiandien ir Kuršėnų aikštė būtų žalia ir graži, ir Kaštonų alėja Šiauliuose.
Žinomas dendrologas Romualdas Bračas puoselėja medelius, eksperimentuoja su jais ir žino, kad dėl vargstančių miesto medžių yra kalti žmonės.
Rita ŽADEIKYTĖ, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Autorės nuotraukos
Informacijos šaltinis: www.skrastas.lt