Naujienos ir informacija
Nauji leidiniai besidomintiems kraštovaizdžiu
- Informacija
- Parašyta 2013 balandžio 14
- Paskelbta: 2013 balandžio 14
Europos kraštovaizdžio 20-mečioproga pasirodė naujas spalvotai iliustruotas Aplinkos ministerijos leidinys – „Europos kraštovaizdžio konvencija. Susiję dokumentai“. Jame šios tarptautinės sutarties tekstas paskelbtas lietuvių ir anglų kalbomis.
Kapiniškių k. Dzūkijos NP, Foto O. Drobelienės
EUROPOS KRAŠTOVAIZDŽIO KONVENCIJA. SUSIJĘ DOKUMENTAI
Su Konvencijos ištakomis, tikslais ir struktūra išsamiai supažindina ir atskiras pastabas dėl atskirų jos nuostatų pateikia Aiškinamoji ataskaita. Pirmą kartą lietuvių kalba publikuojamos Europos Tarybos Ministrų komiteto patvirtintos Konvencijos įgyvendinimo gairės, į kurias rekomenduojama atsižvelgti visoms Konvenciją pasirašiusioms valstybėms. Leidinyje skelbiami ir svarbiausi su Konvencija susiję nacionaliniai teisės aktai, tarp jų – ir Lietuvos Respublikos kraštovaizdžio politikos krypčių aprašas.
Atskirame straipsnyje apžvelgiama, kaip Lietuvos valstybės įstaigos, savivaldybės ir kitos organizacijos įgyvendino Konvenciją nuo jos pasirašymo iki 2012 m.
Europos kraštovaizdžio konvenciją 18 valstybių, tarp jų ir Lietuva, pasirašė 2000 m. spalio 20 d. Florencijoje. Mūsų šalis ją ratifikavo viena pirmųjų – 2002 m. spalio 3 d. Šiuo metu Konvenciją yra ratifikavusios 38 valstybės. Šis tarptautinis susitarimas įpareigoja įteisinti kraštovaizdį kaip svarbią žmones supančios aplinkos sudedamąją dalį, jų bendro kultūros ir gamtos paveldo apraišką ir savasties pagrindą, nustatyti ir vykdyti kraštovaizdžio politiką, plėtoti visuomenės, valdžios institucijų ir nevyriausybinių organizacijų žinias apie kraštovaizdžio vertę, vaidmenį ir pokyčius, gerinti kraštovaizdžio pažinimą, priimti apsaugą, tvarkymą ir planavimą reglamentuojančius dokumentus. Konvencijos įgyvendinimas nėra tik teisiniai valstybių vyriausybių veiksmai. Itin didelė reikšmė yra teikiama vietos valdžios institucijų, mokslo ir mokymo įstaigų, nevyriausybinių organizacijų iniciatyvų kraštovaizdžio apsaugos, tvarkymo, planavimo, atkūrimo srityse, skatinimui, akcentuojama kiekvieno žmogaus pilietiškumo ir asmeninės atsakomybės svarba, todėl leidinys turėtų būti įdomus ir reikalingas įvairiam skaitytojų ratui.
Vilnius, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, 2012. UDK 911.5(4)(094.2), 72 psl.
PERIODINIS LEIDINYS „LIETUVOS KRAŠTOVAIZDŽIO ĮVAIROVĖ“
Spalvingais „Lietuvos kraštovaizdžio įvairovės“ leidiniais norima visuomenę plačiau supažindinti su Lietuvos kraštovaizdžiu, jo vertybėmis, apžvelgti aktualias šios srities problemas, pristatyti įvairius požiūrius ir geruosius tvarkymo pavyzdžius. Kraštovaizdis yra bendras gamtos ir visuomenės kūrinys. Jis apima visą teritoriją bei erdvę – miestus ir miestelius, kaimų vietoves, miškus ir vandenis. Jis yra kiekvieno mūsų ir visos tautos savasties, vietos kultūros pamatas, gyvenimo kokybės elementas. Dėl sudėtingos sandaros, nuolatinės kaitos ir skirtingų požiūrių, kraštovaizdis yra nepaprastai įvairi tikrovės dalis. Tikimasi, kad šis periodinis leidinys padės žmonėms tiek lokaliai, tiek globaliai suvokti asmeninę atsakomybę už savo veiksmus, suteiks naujų idėjų ir paskatų veikti bendram – savo pačių ir kraštovaizdžio – labui.
LIETUVOS KRAŠTOVAIZDŽIO ĮVAIROVĖ 1/2013. KRAŠTOVAIZDŽIO PAŽINIMO PRADŽIA.
Pirmasis numeris „Kraštovaizdžio pažinimo pradžia“ yra skirtas tiems, kurie lydi pirmuosius vaikų žingsnius kraštovaizdžio pažinimo srityje. Jame pristatomos 2002–2012 m. iniciatyvos bei idėjos, įžvalgos, susijusios su vaikų ir pedagogų švietimu kraštovaizdžio klausimais, kraštovaizdžio tvarkymu, planavimu bei puoselėjimu mūsų vaikų darželiuose ir mokyklose. Čia rasite Europos Tarybos ekspertės rekomendacijas dėl vaikų švietimo, europinių pavyzdžių, Aplinkos ir Švietimo ir mokslo ministerijų darbuotojų, Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos, Lietuvai pagražinti Vilniaus draugijos ir atskirų vaikų švietimo įstaigų vadovų mintis apie kraštovaizdį, jo pažinimą ir tvarkymą.Tikimės, kad ši patirtis įkvėps ir kitų įstaigų vadovus, pedagogus, tėvus ir vaikus, savivaldybių administracijų specialistus atitinkamai plėtoti ugdymo turinį, puoselėti, turtinti jaunus žmones ir Lietuvos kraštovaizdžio įvairovę.
Vilnius, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, 2013. ISSN 2335-7223. 104 psl.
LIETUVOS KRAŠTOVAIZDŽIO ĮVAIROVĖ 2/2013. KRAŠTOVAIZDŽIO FORMAVIMO SPRENDIMAI.
Visavertis, tvarus kraštovaizdis, gamtos ir žmogaus kuriamų elementų pusiausvyra gali būti išsaugota imantis gerai pasvertų veiksmų, numatomų kraštovaizdžio planavimo, projektavimo metu. Kad šis procesas vyktų sklandžiai, o jo rezultatai džiugintų ilgai, kiekvienas turėtume geriau pažinti ir suprasti kraštovaizdį, susipažinti su galimais jo tvarkymo būdais, išmokti išreikšti savo teises bei pareigas saugant ir formuojant gyvenamąją aplinką.
Šių tikslų siekiama antruoju “Lietuvos kraštovaizdžio įvairovės leidiniu „Kraštovaizdžio formavimo sprendimai“. Remiantis 2011 m. įvykusio kraštovaizdžio architektūros darbų konkurso rezultatais jame pristatomi įvairiausi Lietuvos kraštovaizdžio specialistų darbai, idėjos ir sprendimai. Savivaldybių administracijų, saugomų teritorijų direkcijų, regionų aplinkos apsaugos departamentų ir agentūrų specialistus, geografijos, kraštotvarkos, žemėtvarkos, kraštovaizdžio architektūros, architektūros sričių studentiją, kraštovaizdžio tvarkymo specialistus turėtų sudominti čia apžvelgiamos aktualiausios kraštotvarkos darbų kryptys, pateikiami pastarųjų metų kraštovaizdžio planavimo, projektavimo, rekultivacijos ir tiriamųjų darbų pavyzdžiai.
Vilnius, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, 2013. ISSN 2335-7223. 104 psl.
Aplinkos ministerija šiuos leidinius išleido Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondo paramos dėka. Susidomėjusiems jie nemokamai dalijami Aplinkos ministerijos organizuojamų renginių metu, numatoma skirti knygas šalies ugdymo įstaigų bibliotekoms.
Dėl smulkesnės informacijos prašome kreiptis į Giedrę Godienę,
tel. 8 5 66 3614, el.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Informacijos šaltinis: www.vstt.lt