Naujienos ir informacija
Pranešimas dėl Stelmužės ąžuolo
- Informacija
- Parašyta 2009 liepos 30
- Paskelbta: 2009 liepos 30
Martin Nemec, Palūšės k. LT-30202 Ignalinos r.
Gintaras Venckus, Vydūno g. 16-85, LT-06205 Vilnius
Algis Davenis, P.Vileišio g. 27-38, LT-10205 Vilnius
Zarasų rajono savivaldybei
Zarasų miškų urėdijai
Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos
Generalinei miškų urėdijai prie Aplinkos ministerijos
PRANEŠIMAS
dėl Stelmužės ąžuolo
2009-07-31, Vilnius
2009 m. liepos pabaigoje, remiant Zarasų rajono savivaldybei, arboristo Martin Nemec kvietimu Lietuvoje lankėsi arboristai iš Čekijos Respublikos Pavel Wagner ir Marek Zdarsky.
Ing. Pavel Wagner yra vienas iš žinomiausių bei plačiai pripažįstamų arboristų: specializuotų kursų Schola Arboricultura lektorius, vienas iš tarptautinės organizacijos International Society of Arboricultura (ISA) Čekijos filialo steigėjų, European Treeworker sertifikacijos Čekijos programos iniciatorius, buvęs Sodininkystės ir kraštovaizdžio kūrimo bendrijos rūpinimosi medžiais sekcijos tarybos narys, atstovavęs Čekijos Respublikai Europos arboristikos konsiliume (European Arboriculure Council (EAC)), baigęs studijas ir turintis praktinį stažą Čekijoje, JAV bei Didžiojoje Britanijoje, Čekijoje dalyvavęs atliekant dešimčių istorinių medžių priežiūrą, yra Prahos miesto magistratūros rūpybos istoriniais medžiais partneris.
Ing. Marek Zdarsky yra ilgametis Ing. Pavel Wagner kolega, specializuotų Schola Arboricultura kursų įmonės steigėjas ir akcininkas bei lektorius, stažavęsis JAV nacionaliniuose parkuose ir privačiose įmonėse, Norvegijos ir Didžiosios Britanijos medžių priežiūros specialistų mokymuose.
Svečiai 2009-07-31 įvertino valstybės saugomo gamtos paveldo objekto - Stelmužės ąžuolo būklę, aptarė siūlytinas atlikti aplinkotvarkines bei arboristines priemones.
Vertinant būklės tendencijas, susipažinta su 1999 m. parengtu medžio tvarkymo projektu (Paminklų restauravimo institutas, Vilnius) bei medžio lajos bei dirvos tvarkymo priemonėmis, vykdytomis 2006 m. arboristo M. Nemec.
Kadangi Lietuvoje šios konkrečios arboristikos - medžių priežiūros - specialybės nėra mokoma, o medžių priežiūra tikrovėje dažnai akivaizdžiai skiriasi nuo medžių priežiūros mokslo ir mokymo institucijų, arboristų bei jų organizacijų visame pasaulyje propaguojamų sveiko genėjimo principų, džiaugiamės gauta vertinga informacija ir pateikiame bei pateiksime papildytą ją Jums.
Konstatuojame pagrindines faktines Stelmužės ąžuolo gyvybingumą itin įtakojančias sąlygas:
1. Stelmužės ąžuolo ir jo aplinkos priežiūros darbai iki 2006-ųjų metų atitinka Vakarų Europoje ir daugumoje kitų pasaulio šalių iki 1975-85-ųjų vyravusius medžių bei medžių-milžinų priežiūros (chirurginius) principus. Tačiau šie principai jau nuo 1984-ųjų Europoje buvo mokslininkų paneigti ir pasmerkti kaip kenkiantys, o ne padedantys medžiams išlikti. Stelmužės ąžuolui būtina tęsti 2006-aisiais pradėtą medžio priežiūrą, pagrįstą dabar visuotinai priimtais arboristiniais principais.
2. Polajo dirvos apsauga nuo suspaudimo (sutrypimo), aptveriant tvora, bei 2006 m. dirvos paviršiaus mulčiavimas medienos drožlėmis davė akivaizdų teigiamą rezultatą: dirva aptvertoje teritorijoje puikiai sugeria lietaus vandenį, net šiais, itin lietingais metais čia nėra jokios dirvos erozijos. Ąžuolo lapai gyvybingi, o viršutinėje lajos dalyje medis yra netgi išleidęs jaunų šakučių.
3. Artimiausios aplinkos lankytojų eismo reguliavimas aplinkotvarkiniais elementais - tvora bei suolais - lėmė akivaizdų lankytojų koncentravimąsi aikštelėje ir palei tvorą, kas sukėlė didelį dirvos suspaudimą bei kartu -dirvos eroziją lietaus vandeniu. Vietomis prarasta net apie 40 cm paviršinio grunto, o lietaus vanduo nesusigeria neaptvertoje polajo teritorijoje, o nubėga. Tai neabejotinai neigiamus padarinius ąžuolui keliantis procesas.
4. Auganti aplinkinė sumedėjusi augalija neabejotinai stelbia ąžuolą, pamažu atimdama jam būtiną saulės šviesą.
Specialistai susistemino siūlytinas argumentuotas priemones Stelmužės ąžuolo ir jo aplinkos priežiūrai. Jas papildysime ketinančių artimiausiu metu apsilankyti kitų arboristų pasiūlymais ir iki 2009-09-30 pateiksime Jūsų žiniai.
Tikimės, kad šios žinios bus panaudotos prasmingai.
Pažymėtina, kad mokslo ir praktikos žinios nėra ir negali būti absoliučiai neginčytinos, tačiau konkretūs jų panaudojimo sprendimai turėtų būti priimami vadovaujantis tik pagrįstomis, aiškiai argumentuotomis nuomonėmis.
Pagarbiai,
Martin Nemec
Gintaras Venckus
Algis Davenis