Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Naujienos ir informacija Leono Čibiro atminimui skirtas Stelmužės ąžuolas žaliuoja Sereikiškių parke (Bernardinų sode)

Naujienos ir informacija

Leono Čibiro atminimui skirtas Stelmužės ąžuolas žaliuoja Sereikiškių parke (Bernardinų sode)

Leono Cibiro  atminimui  skirtas Stelmuzes azuolas 2015.05.23 700

Lietuvos kaimuose ir miesteliuose nuo neatmenamų laikų gyvuoja medžių sodinimo tradicija pažymėti svarbiausius šeimos, bendruomenės ar istorinius įvykius. Pavieniai vietinių rūšių paminkliniai medžiai – ąžuolai ar uosiai, liepos ar vinkšnos... - puošia mūsų sodybas, šventorius, miestelių centrus ir t.t. Mes gerbiame, mylime ir mename savo iškiliuosius šalies patriotus. Tik žinodami praeitį, turėsime ateitį.

Leonas Čibiras (1921-1992) yra vienas iš tokių šviesuolių. Jis - Lietuvos dendrologijos korifėjus, puikus gyvenamosios aplinkos augalijos bei jos komponavimo žinovas, išskirtinių žinių apie augalus pedagogas. Įvairiapusiškas šios kuklios asmenybės palikimas - nuo mokslinių publikacijų, profesinių pagrindų iki realizuotų projektų. Jo atminimas brangus kelioms „giminingoms“ profesijoms. Todėl ne veltui žymiam dendrologui, miškininkui, kraštovaizdžio architektui atminti skirto medžio – klonuoto Stelmužės ąžuolo - sodinimas šių metų gegužės mėn. 23 d. restauruotame Sereikiškių parke (Bernardinų sode), sukvietė gausų kraštovaizdžio architektų, botanikų, parkotyrininkų, arboristų ir dendrologų, giminių ir artimųjų būrį iš įvairių kraštų.

Paminėsime keletą Leono Čibiro svarbesnių žaliosios aplinkos formavimui skirtų darbų. Visų pirma, tai - Lietuvos valstybinis statybos reikalų komiteto 1957-1967 m. išleista darbų serija “Želdynams taikomų augalų asortimentas“. Pagrindinį skyrių “Medžiai, krūmai ir vijokliai“ (152 pavadinimai) parengė Leonas Čibiras.

Visiškai naujas kokybinis šuolis tuometinėje želdininkystėje - Lengvosios pramonės ministerijos užsakymu Visasąjunginio techninės estetikos mokslinio tyrimo instituto paruoštos rekomendacijos „Želdiniai lengvosios pramonės įmonių teritorijose“ (1971 m.), kurių autoriai Leonas Čibiras ir prof. Konstantinas Jakovlevas-Mateckis. Šiame leidinyje ne tik išvystyta žymaus lenkų botaniko Tadeusz Szymanowski architektūrinė dendrologija, bet ir apjungtos abi giminingos dendrologo ir kraštovaizdžio architekto profesijos bei sukurta nauja profesionali kalba ir darbinė priemonė, tai ką tik dabar “atranda“ tolimesnių užsienio šalių autoriai.

Prisiminkime, kad šio produktyvaus specialisto gyvenimas prabėgo sudėtingu, geografiškai izoliuotu Lietuvos istorijos laikotarpiu, kai botanikos sodų ir privačios kolekcijos pildėsi atvežtiniais augalais, kurių pavadinimai buvo sibirinis, daūrinis, kamčiatkinis, smirnovo, amūrinis, totorinis, kaukazinis, sukačiovo, ledebūro ir t.t. Leonas Čibiras inventorizavo apie 200 parkų ir 120 kitų želdynų. Garsioje monografijoje „Dendrologija“ (1963, 1973) jis aprašė ginkmedinių, taksodinių ir pušinių šeimų augalus.   

Kiekviena profesija turi savo paminklus. Mes manome, kad šis Stelmužės ąžuolo „sūnus“ Bernardinų sodo Vilnelės vingyje yra nuoširdi padėka mokytojui, mokslininkui, kolegai, draugui. Šis Botanikos sodo kampelis išliks brangus pažinojusiems Leoną Čibirą ir jo artimiesiems.

 

Leono Cibiro azuoliuko sodinimas 2015.05.23 700

 Prof. Konstantinas Jakovlevas-Mateckis prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300  Parkotyrininkas K.Labanauskas prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300 Gamtosaugininkas dr. Romas Pakalnis prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300

Architektas Algis Knyva prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300  Krastovaizdzio architekte Irena Marija Daujotaite prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300  LAC vadovas Algis Davenis ir LKAS prezidentas Alvydas Mituzas prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300

 LAC vadovas Algis Davenis prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300 Leono Cibiro dukte Dalia Cibiraite-Urboniene 2015.05.23 300 Dalia Cibirait-Urboniene ir Gediminas Cibiras prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300

Leono Cibiro dukterecia Birute Cibiraite-Bieksiene prie L.Cibiro azuoliuko 2015.05.23 300

Algimanto Bacevičiaus nuotraukose (eilės tvarka): Prof. Konstantinas Jakovlevas-Mateckis, parkotyrininkas Kęstutis Labanauskas, gamtosaugininkas dr. Romas Pakalnis, architektas Algis Knyva, kraštovaizdžio architektė Irena Marija Daujotaitė, LAC vadovas Algis Davenis ir LKAS prezidentas Alvydas Mituzas, LAC vadovas Algis Davenis, Leono Čibiro duktė Dalia Čibiraitė-Urbonienė, Dalia Čibiraitė-Urbonienė ir Gediminas Čibiras, Leono Čibiro dukterėčia Birute Čibiraitė-Biekšienė.

Stelmužės ąžuolo kloną mielai pateikė Kėdainių miškų urėdas Juozas Girinas.

Lietuvos arboristikos centras

Copyright © 2022 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.