Naujienos ir informacija
Baltasis gandras (Ciconia ciconia L.) – 2010 metų paukštis
- Informacija
- Parašyta 2010 kovo 24
- Paskelbta: 2010 kovo 24
2010-uosius metus Lietuvos ornitologų draugija skelbia baltojo gandro (Ciconia ciconia L.) metais.
Kiekvienais metais Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) skelbiamos Metų paukščio akcijos pagrindinis tikslas – atkreipti specialistų ir visuomenės dėmesį į tas paukščių rūšis, kurioms tuo metu reikalingas išskirtinis žmonių dėmesys bei rūpestis. Dažniausiai metų paukščiu parenkama reta, mažai ištirta ar sparčiai nykstanti sparnuočių rūšis (pvz., juodasis gandras metų paukščiu buvo paskeltas 2002 ir 2009 m., griežlė – 2006 m.) ir akcijos metu visuomenė supažindinama su šios rūšies paukščių biologija ir ekologijos ypatumais, apsaugos problemomis ir, kartu su specialistais, kviečiama padėti įvertinti dabartinę populiacijų būklę Lietuvoje, populiacijos stabilumui iškilusias grėsmes bei visuomeniškai kontroliuoti teisinės aktais numatytos apsaugos vykdymą. Metų paukščiu gali būti paskelbta ir gana dažnai sutinkama paukščių rūšis (pvz. naminis žvirblis – 2000 m.) ar net grupė paukščių (2005 m. – geniai).
Iš tiesų, kodėl baltasis gandras? Tai juk įprasta mums paukščių rūšis, nuo seno dažniausiai įsikurianti žmonių kaimynystėje. Tai paukštis, kurį pažįsta visi, o jo lizdas tikrai nesumaišomas su jokio kito paukščio lizdu. Ir jei Metų paukščio akcijos tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į tas sparnuočių rūšis, kurioms tuo metu reikalingas išskirtinis žmonių dėmesys bei rūpestis, tai kodėl pasirinkta ši dažnai matoma paukščių rūšis?

Antra, ir tikrai ne mažiau svarbi priežastis yra tai, kad baltieji gandrai Lietuvoje yra nuo seno žmonių mylimi ir gerbiami paukščiai, kurių įsikūrimas pačioje sodyboje ar šalia jos laikomas garbės ir laimės. Tai Lietuvos nacionalinis paukštis, tad kiekvienas Lietuvos pilietis turėtų apie šį paukštį žinoti daug daugiau, nei apie kitus.
Metų paukščio akcija

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) 2010 metais organizuoja ir tautosakos apie baltuosius gandrus rinkimą ir kviečia visus, kurie žino su šiais paukščiais siejamą tautosaką (mitus, legendas, liaudiškus tikėjimus, pasakojimus, dainas, patarles, mįsles ir pan.,) užrašyti ją ir atsiųsti į Lietuvos ornitologų draugiją el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba adresu Naugarduko 47 – 3, LT-03208 Vilnius. Jūsų laiškų lauksime ištisus metus – iki 2011 m. kovo 24 d.
Visi atsiuntusieji užrašytą tautosaką bus apdovanoti specialiomis dovanėlėmis, o pati tautosaka bus skelbiama interneto svetainėje www.ciconia.lt, nurodant ir atsiuntusiųjų pavardes (jei gausime keletą vienodų, kaip autoriai bus minimi visi atsiuntusieji). Pasibaigus akcijai bus sudaryta speciali komisija, kuri išrinks ir apdovanos keletą įvairių nominacijų nugalėtojų (originaliausią atsiuntusįjį, daugiausiai atsiuntusįjį ir pan). Tad kviečiame nesikuklinti ir rašyti, net jei galvojate, jog tai galėjo parašyti ir kiti.
Tautosakos rinkimas organizuojamas įgyvendinant Europos Sąjungos aplinkos finansinės priemonės LIFE+ projektą "Baltųjų gandrų (Ciconia ciconia L) apsauga Lietuvoje" Projekto NR. LIFE07 NAT/LT/000531
Projektą finansuoja:
Europos Sąjungos LIFE+ programa
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
Lietuvos ornitologų draugija
Vilniaus universiteto Ekologijos institutas
AB "Rytu skirstomieji tinklai"
AB "VST"
Informacijos šaltinis: www.birdlife.lt