Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Naujienos ir informacija Šeši Lietuvos regioniniai parkai jau turi atnaujintus apsaugos reglamentus

Naujienos ir informacija

Šeši Lietuvos regioniniai parkai jau turi atnaujintus apsaugos reglamentus

lietuva 300Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM šiais metais parengė šešių regioninių parkų (Asvejos, Biržų, Neries, Kauno marių, Labanoro ir Varnių) apsaugos reglamentų, patvirtintų aplinkos ministro 2002 m. atitinkamais įsakymais, naujas redakcijas. Iškilo būtinybė patikslinti Reglamentus pagal esamą ekonominę situaciją, pasikeitusius teisės aktus, pakeisti kai kurias nuostatas, susijusias su ūkininkų ūkių plėtra ir kitomis naujovėmis. Pateiktų apsaugos reglamentų redakcijas jau patvirtino Aplinkos ministras.

Reglamentų tikslas - nustatyti specialius nacionalinių ir regioninių parkų apsaugos, projektavimo ir statybų jų teritorijose reikalavimus bei tvarkymo ir naudojimo ypatumus.

Naujose apsaugos reglamentų redakcijose numatyti gerokai didesni sodybų užstatymo plotai, atsižvelgiant į atitinkamo etnografinio regiono specifiką, vietovės žemės naudmenų pobūdį, ūkininkų ūkių skaičių bei vietos savivaldos siūlymus. Varnių, Biržų regioniniuose parkuose, kuriuose vyrauja žemės ūkio paskirties žemės, numatyti dideli galimo užstatymo plotai (Biržų RP – iki 2500 kv. m.), atsižvelgiant į ūkininkų turimos žemės valdos plotą. Labanoro regioninio parko vakarinėje dalyje žemės ūkio naudmenų plotuose yra tikimybė atsirasti didesniems ūkininkų ūkiams, todėl Reglamente numatytas ūkininko ūkio statiniais leistinas užstatyti žemės plotas – iki 1000 kv. metrų. Kituose regioniniuose parkuose vyrauja miškai, ežerai, pelkės ir nedideli žemės ūkio paskirties plotai. Be to, Rytų Lietuvos regione ir sodybos gerokai mažesnės, būdinga apgyvendinimo struktūra – daugiausia gatviniai ir kupetiniai kaimai, todėl sodybų pastatais užstatomas žemės plotas numatytas iki 700 kv. metrų. Atsižvelgiant į šių dienų poreikius, padidintas ir gyvenamuoju namu užstatyti leidžiamas žemės plotas. Taip pat, pagal buvusius analogus, pagrįstus istoriniais ir (ar) archyviniais dokumentais, remiantis fotofiksacijomis, didesniuose nei 0,5 ha ploto žemės sklypuose (valstybinio parko tvarkymo plane numatytose naujų sodybų statybos vietose) gali būti atstatomos ar statomos dvarų (palivarkų) sodybos, būdingos etnografiniam regionui.

Reglamentuose numatyta naujų sodybų plėtra ekologinės apsaugos ir ūkinio prioriteto funkcinėse zonose. Kitos (gyvenamosios) paskirties funkcinio prioriteto zonose leidžiama statybų plėtra, kuri numatoma bendruosiuose planuose ir regioninio parko tvarkymo plane.

Patikslintos saugomose teritorijose rekomenduojamos naudoti sodybos pastatų statybinės medžiagos, fasadų ir statinių stogų dangos, būdingos atitinkamam etnografiniam regionui statinių fasadų spalvos. Kultūriniuose ir kraštovaizdžio draustiniuose esančių sodybų gyvenamuosiuose ir ūkiniuose pastatuose nerekomenduojama pastatų fasaduose naudoti plastikines dailylentes.

Naujose apsaugos reglamentų redakcijose numatytos galimybės įrengti saulės energijos akumuliavimo įrenginius atkreipiant dėmesį į tai, kad kultūriniuose ir kraštovaizdžio draustiniuose šiuos įrenginius galima įrengti pastatų fasaduose, kurie nėra matomi iš gatvės, kelio ar apžvalgos vietų (regyklų, turizmo trasų).

Pažymėtina, kad skirtingai negu konservacinio prioriteto funkcinėse zonose (draustiniuose ir rezervatuose), intensyvaus rekreacinio naudojimo tvarkymo teritorijose pagal detaliuosius planus ir statinių projektus leidžiama naujų rekreacinių statinių ir poilsio paskirties pastatų statyba.

Primename, kad yra ir bendrųjų nuostatų, taikomų visuose valstybiniuose parkuose, kaip antai: lengvųjų automobilių ir autobusų stovėjimo aikštelės projektuojamos ne arčiau kaip 25 m nuo vandens telkinio kranto, bet visais atvejais už vandens telkinio pakrantės apsaugos juostos ribų. Sodybos tveriamos tik ažūrinėmis (vielos, virbų, tašelių, metalo juostų, karčių, vytelių ir kt.) tvoromis. Neleidžiama užtverti paežerių, paupių, apžvalgos aikštelių, pravažiavimų ir praėjimų į juos, pažintinių takų ir vidaus kelių, saugomų atvirų kraštovaizdžio erdvių, ar kitaip riboti valstybinių parkų lankymą. Draudžiama statyti mobiliojo ir radijo ryšio stiebus ar ryšio bokštus, išskyrus bokštus su apžvalgos aikštele lankytojams. Draudžiama statyti, laikyti ir naudoti apgyvendinimui, nakvynei, maitinimui ir kitiems panašiems tikslams vagonėlius ir kitus kilnojamuosius objektus ar įrenginius, išskyrus atvejus, kai jie naudojami LR Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka kaip laikinieji statiniai moksliniams tyrimams. Saugomose teritorijose draudžiama važinėti ne keliais motorinėmis transporto priemonėmis (įskaitant dvirates, trirates ir keturrates transporto priemones).

 

Informacijos šaltinis: www.vstt.lt

Copyright © 2024 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.