Naujienos ir informacija
Eglynams iškilo nauja grėsmė
- Informacija
- Parašyta 2010 rugsėjo 07
- Paskelbta: 2010 rugsėjo 07
Miškininkai, sunkiai besitvarkantys su vėtros padariniais, prakalbo apie dar vieną bėdą - tūkstančius hektarų eglynų apnikusius vabzdžius.
Kol kas neaišku, kaip Lietuvoje išplito milžiniškų nuostolių per vasarą padarę ir iki šaltojo sezono dar padarysiantys mikroskopiniai kenkėjai - netikrieji egliniai skydamariai. Miškininkai pasakojo tik šįmet pastebėję daugybę nudžiūvusių eglių šakų, labai anksti numetusių spyglius. Kai kuriose vietose ėmė masiškai džiūti net patys medžiai. Pažeistų eglių aptinkama vis didesnėje Lietuvos dalyje.
"Masiškai kenkėjai ėmė plisti tik šįmet. Nieko panašaus nesame užfiksavę per visą savo tarnybos gyvavimo istoriją", - sakė Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus darbuotoja Alma Gustienė. Anot jos, pernai pranešimų gauta tik apie tai, kad dėl šių vabzdžių daromos žalos eglės džiūva Jonavos apylinkėse. Tačiau šią vasarą kenkėjai išplito daug plačiau. Specialistės teigimu, sunku pasakyti, iš kur atklydo su vėju plintantys kenkėjai. Žinoma, kad jų gausu Lenkijoje, bet kol kas negalima tvirtinti, kad vabzdžiai į mūsų kraštą pateko būtent iš šios valstybės.
"Skydamariai mėgsta šiltą, sausą klimatą. Šią vasarą jiems buvo itin palankios sąlygos daugintis", - sakė A.Gustienė. Kenkėjai apninka tik žaliuojančius medžius, išvartų jie neliečia. Spyglius graužiančių kenkėjų rasta visose 34 Lietuvos urėdijose. Didžiausią žalą netikrieji egliniai skydamariai padarė Jurbarko urėdijos teritorijoje esantiems miškams. Čia vabzdžiai apniko 916 hektarų eglynų, o net 187 hektarai eglynų nudžiūvo. Daug nuostolių padaryta ir Kėdainių, Šakių, Biržų urėdijose. Itin daug pažeistų medžių yra Rokiškio, Šiaulių bei Tytuvėnų apylinkėse.
"Skydamarių pažeisti bręstantys ir vyresni eglynai įgauna tamsesnę spalvą, pirma laiko krenta spygliai, retėja lajos, medžiai neauga, džiūva jų viršūnės. Nusilpusius medžius puola ir pavojingi spygliuočių medžių liemens kenkėjai", - aiškino A.Gustienė.
Kol kas itin efektyvių būdų kovoti su eglynus netikėtai užklupusiais kenkėjais nėra. Pasak A.Gustienės, prabilta ir apie tai, kad plika akimi jau matomų kenkėjų pažeistas šakas reikėtų nukirsti ir sudeginti. "Tačiau to daryti kol kas neleidžia mūsų krašte galiojanti tvarka, kurią, matyt, teks tobulinti", - svarstė VMT darbuotoja.
Nuo netikrųjų eglinių skydamarių labiausiai nukentėjusios Jurbarko urėdijos urėdas Faustas Bakys LŽ pasakojo, kad šįmet jiems teko iškirsti 20 tūkst. kubinių metrų išdžiuvusių eglių. "Į Lietuvą atkeliauja nauji, mūsų kraštui nebūdingi kenkėjai. Šįmet dėl šilumą mėgstančių kenkėjų anksti ėmė gelsti ir kaštonų lapai, o kas bus kitąmet - neaišku", - sakė F.Bakys.
Kristina KUČINSKAITĖ
Informacijos šaltinis: www.lzinios.lt