Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Naujienos ir informacija 2010 metai - Tarptautiniai biologinės įvairovės metai

Naujienos ir informacija

2010 metai - Tarptautiniai biologinės įvairovės metai

logo2010 2002010-ieji Jungtinių Tautų yra paskelbti Tarptautiniais biologinės įvairovės metais. Biologinės įvairovės konvenciją – plačiausią tarptautinį susitarimą dėl biologinės įvairovės saugojimo – yra pasirašiusios 188 valstybės, tarp jų ir Lietuva.

Biologinės įvairovės apsaugai mūsų šalyje užtikrinti yra skirti keli specialūs teisės aktai – Laukinės augalijos, Laukinės gyvūnijos ir Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymai. Juos įgyvendinant sudaroma Lietuvos raudonoji knyga, steigiamos saugomos teritorijos, vykdomos įvairios apsaugos programos. Dabar šalyje priskaičiuojama apie 20,5 tūkst. gyvūnų, 1,8 tūkst. augalų ir 6,1 tūkst. grybų rūšių. Iš jų 767 rūšys priskirtos retoms ir nykstančioms, todėl jos itin saugomos ir įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.

Biologinė įvairovė, įskaitant genetinę, rūšių ir ekosistemų įvairovę, sudaro gyvenimo pagrindą ir yra labai svarbi žmogaus sveikatos, gyvenimo kokybės ir gerovės požiūriu. 2002 metais vyriausybės visame pasaulyje įsipareigojo iki 2010 metų sulėtinti biologinės įvairovės nykimą. Europos Sąjunga žengė dar vieną žingsnį ir pažadėjo iki 2010 metų visiškai sustabdyti biologinės įvairovės nykimą Europoje. Nežiūrint pasaulinių įsipareigojimų reikšmingai mažinti biologinės įvairovės nykimą ir toliau stebimas nuolatinis padėties blogėjimas, o Europos Sąjungos tikslas nebus pasiektas. Ir iš tikrųjų biologinė įvairovė nyksta didžiuliu greičiu. Kadangi minėtas tikslas nebuvo pasiektas, Europos Sąjunga jau pradėjo rimtai svarstyti, kokių veiksmų reikia imtis biologinei įvairovei išsaugoti.

Biologinė įvairovė nyksta itin greitai, daugiausia dėl to, kad mes netinkamai naudojame gamtos išteklius, norėdami gaminti, vartoti prekes ir prekiauti globalizuotos ekonomikos pasaulyje. Ekosistemos paslauga – tai gamtos mums teikiami ištekliai ar jos vykdomas procesas, iš kurio mes turime naudos. Ekosistemos paslaugos apima maisto, geriamojo vandens bei kuro tiekimą, klimato stabilumą, augalų bei javų apdulkinimą ir kultūrines paslaugas, pavyzdžiui, pramogas ir dvasinį poilsį.

Žmogaus gamtinių išteklių naudojimas, gyvenamosios aplinkos naikinimas, klimato kaita, per didelis laukinių rūšių išnaudojimas ir darniai raidai kenkianti neteisėta prekyba laukine gyvūnija bei augmenija vis intensyvėja ir jau dabar labai apsunkina ekosistemos paslaugas. Biologinės įvairovės nykimas destabilizuoja ekosistemas ir silpnina jų gebėjimą atsispirti stichinėms nelaimėms, tokioms kaip potvyniai, sausros, uraganai bei žmonių veiklos įtakojamiems reiškiniams, tokiems kaip tarša ar klimato kaita.

Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja 2010-uosius paskelbusi Tarptautiniais biologinės įvairovės metais, ragina valstybes nares, tarptautines aplinkosaugines organizacijas ir institucijas bei viso pasaulio žmones prisidėti prie metų renginių, skirtų didinti visuomenės supratimą apie biologinės įvairovės svarbą, saugoti gamtos turtus ir mažinti biologinės įvairovės nykimą.

Europos aplinkos agentūra minėdama Tarptautinei biologinei įvairovei skirtus 2010 metus, sausio 11 d. pradėjo leisti seriją trumpų, teminių biologinės įvairovės vertinimo pranešimų. Pranešimų sąrašą galite rasti adresu http://www.eea.europa.eu/publications/10-messages-for-2010

Europos aplinkos agentūra po vieną teminį pranešimą apie biologinę įvairovę publikuos kiekvieną mėnesį iki spalio mėnesyje vyksiančios dešimtos Šalių (COP) konferencijos, skirtos Jungtinių Tautų konvencijai dėl Biologinės įvairovės. Daugiau informacijos galite rasti adresu http://www.eea.europa.eu/highlights/biodiversity-is-life-biodiversity-is-our-life.

Pirmas Europos aplinkos agentūros pranešimas. Klimato kaita ir biologinė įvairovė

Antras Europos aplinkos agentūros pranešimas. Saugomos teritorijos

Trečias Europos aplinkos agentūros pranešimas. Gėlųjų vandens telkinių ekosistemos

Ketvirtas  Europos aplinkos agentūros pranešimas. Jūrų ekosistemos

Penktas Europos aplinkos agentūros pranešimas. Miškų ekosistemos

Šeštas Europos aplinkos agentūros pranešimas. Miesto ekosistemos

Septintas Europos aplinkos agentūros pranešimas. Žemės ūkio ekosistemos

Aštuntas Europos aplinkos agentūros pranešimas. Kalnų ekosistemos

Devintas Europos aplinkos agentūros pranešimas. Priekrantės ekosistemos

 

Informacijos šaltinis: www.gamta.lt

Copyright © 2024 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.