Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Naujienos ir informacija LKAS paroda ir kiti renginiai „Litexpo"

Naujienos ir informacija

LKAS paroda ir kiti renginiai „Litexpo"

Lietuvos parodų centre „Litexpo“ 2010 m. rugsėjo 30 – spalio 2 dienomis parodos „Miestas Nekilnojamasis turtas“ metu Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga (LKAS) eksponavo kraštovaizdžio architektūros darbų ir projektų parodą, surengė seminarą „Kaip kuriami želdynai“, prisidėjo prie Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos su partneriais organizuoto konkurso „Darni aplinka 2010“ baigiamojo etapo.

 

 

Bendras parodos vaizdas – „Klevų alėja“. Foto Giedrės Čeponytės

Paroda eksponuota penktame parodų paviljone, ilgame stende, šalia buvo Lietuvos želdintojų ir augalų augintojų asociacijos stendas. Ekspozicijas jungė graži „klevų alėja“ su grafų Tiškevičių šeimų – Lentvario ir Užutrakio parkų kūrėjų – pristatymo stendais. Parodoje dalyvavo LKAS tikrieji ir asocijuoti nariai, studentai, kiti kolegos, dirbantys kraštovaizdžio architektūros srityje. Pagrindinė parodos tema – istoriniai želdynai, kita tema – naujausi kraštovaizdžio architektūros projektai. Parodai buvo pateikta ir eksponuota per 30 darbų, kuriuos atliko 42 autoriai. Paroda – jau šeštoji iš eilės „Litexpo“ parodų rūmuose – buvo profesionali ir įdomi, nors šį kartą kaip ir 2006 m. nebuvo teikiamos premijos. Parodos lankytojams buvo parodyta, kaip sprendžiami miestų skverų ir parkų, istorinių parkų, botanikos sodų, kapinių, gatvių, sodybų erdvių formavimo klausimai. Kai kurie darbai jau buvo eksponuoti anksčiau, bet šiai parodai atnaujinti, suaktualinti.

Džiugu, kad eksponuoti kolegijų studentų baigiamieji darbai. Parodoje su studentų darbais dalyvavo Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos miškų ir dekoratyviųjų želdynų fakulteto Aplinkotvarkos katedra (vedėjas Zenonas Janulaitis), Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Kraštotvarkos katedra (vedėja dr. Gražina Palaitytė) ir Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakulteto Želdinių ir agrotechnologijų katedra (vedėjas doc. dr. Jonas Vaidelys). Eksponuotas ir Klaipėdos universiteto stendas (aut. Petras Grecevičius et al.) „The Influence of Cultural Landscapes to the Lithuanian Recreational Sities Quality“ (Kultūrinių kraštovaizdžių įtaka Lietuvos rekreacinių vietovių kokybei), parengtas IFLA 47 kongresui Sudžou mieste Kinijoje. Kitas Klaipėdos universiteto darbas – Mažeikių rajono Žemalės gyvenvietės parko renovacijos projektas (aut. P. Grecevičius, A. Olšauskas, R. Olšauskaitė-Urbonienė ir kt.). Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros studentus atstovavo Onos Lozuraitytės darbas (vad. Arch. K. Pempė).

 

Kraštovaizdžio architektų Alvydo Mituzo ir Neringos Jarašūnienės parengtu stendu atiduota pagarba Lietuvos kraštovaizdžio architektūros grandui Alfonsui Kiškiui (1910–1994), jo mokyklai ir kūrybai. Kraštovaizdžio architektė Dainora Juchnevičiūtė eksponavo išskirtinius darbus – botanikos sodų Kaune (1970–1976) ir Vilniuje, Kairėnuose (1982–1989) projektus. Kolegos ir lankytojai galėjo susipažinti su puikiai pristatytu Bernardinų sodo / Sereikiškių parko sutvarkymo projektu, jo istoriniu pagrindimu, techninio projekto detalėmis (aut. Jurga Silvija Večerskytė Šimeliūnė, Modesta Daudurytė-Mazurienė, Birutė Pečiūraitė, Aurelija Lozuraitienė, Kęstutis Labanauskas).

Istorinių želdynų temai buvo skirti Burbiškio dvaro sodybos parko Anykščių rajone tyrimų (aut. Milda Aidukaitė) ir atkūrimo projekto (studentė Kristina Šaučiūnaitė, vad. M. Aidukaitė), Žeimių dvaro parko taikomųjų istorinių dendrologinių tyrimų (aut. M. Aidukaitė), Lentvario dvaro sodybos parko tyrimų ir leidinių (aut. Vaiva Deveikienė ir kt.) stendai. Atskiro paminėjimo nusipelno Lentvario parko tvarkymo ir pristatymo visuomenei 2010 m. tema ir stendas, įamžinęs svarbias akimirkas ir visuomenines entuziastų pastangas.

Lankytojai galėjo įvertinti Audronės Jurkšienės privačių valdų tvarkymo projektus, Dovilės Ivanauskienės Villa Fuga – vasaros rezidencijos Druskininkuose sklypo sutvarkymo sprendinius, Regimanto, Manto ir Vainiaus Pilkauskų projekto „Darnoje su gamta“ Nemuno salos Kaune urbanistinės idėjos konkursui (2009 m.) pristatymą, R. Pilkausko ir Alvydo Žickio parengtą Liepynės kapinių Vilniuje projektą (2004–2009), Ramunės Padleckytės-Sanderson dvaro sodybos su parku Dropmore Bekingemšyro grafystėje Jungtinėje Karalystėje atgaivinimo projektą.

Spalio 1 d. popietę parodų centro konferencijų salėje buvo surengtas seminaras „Kaip kuriami želdynai“. Pranešimus skaitė LKAS pirmininkė V. Deveikienė, apžvelgusi želdynų kūrimo proceso valdymo problemas, LKAS valdybos narė M. Aidukaitė, pristačiusi želdynų projektų rengimo metodikos metmenis, Lietuvos želdintojų ir dekoratyvinių augalų augintojų asociacijos valdybos narė Ingrida Vainauskienė, aptarusi sodmenų kokybės vaidmenį įrengiant želdynus, sodmenų dydžių žymėjimo projektuose poreikį. Alvydas Mituzas pranešime „Profesionalumo nepaslėpsi“ apžvelgė kraštovaizdžio architekto A. Kiškio kūrybos principus ir darbus. Dėmesio buvo skirta ir Mažeikių miesto želdynams, kuriuos projektavo Alfonsas ir Rūta Kiškiai. Tai buvo tarsi įžanga ir preliudija LKAS organizuojamai išvykai „Želdynų erdvė 2010“ į Mažeikius ir Ventspilį (Latvija).

LNTPA ir Darnios plėtros akademija su partneriais 2010 m. organizavo konkursą „Darni aplinka“. Konkursas paskelbtas birželį, minint Pasaulinę Aplinkos dieną, tęsėsi iki rugsėjo. Jo vertinimo komisijoje buvo Architektų sąjungos, LKAS kitų institucijų atstovai. Rimtu konkurso skatintoju buvo Lietuvos savivaldybių asociacija. Konkurso objektas – bendruomenėms atviros, atnaujintos, saugios ir gyvos viešosios erdvės. Konkursas vykdytas pagal keturias objektų kategorijas: bendruomeninė viešoji erdvė; gyvenamųjų namų kiemai; gražiai sutvarkyta aplinka prie visuomeninių, komercinių pastatų; gatvės su žaliomis zonomis. Atidarant parodą „Miestas. Nekilnojamasis turtas“, konkurso laureatams – 11 geriausiųjų viešųjų erdvių iš 34 pateiktų konkursui – buvo įteikti apdovanojimai. Daug organizatorių dėmesio ir laureatų vardo nusipelnė Alytaus miesto savivaldybė. Daugiau informacijos apie šį renginį rasite LNTPA tinklalapyje.

Alytiškiai, dėkodami organizatoriams už organizuotą konkursą ir už savo miesto parkų aplinkos tvarkymo gerą įvertinimą, parašė tokius žodžius: „Kol kas Lietuvoje į viešųjų erdvių kūrimą, plėtrą, priežiūrą žiūrima kaip į kažkokius antraeilius, nesvarbius dalykus. Mes manome, jog miestų parkai, skverai yra svarbi miesto visuomeninių erdvių karkaso dalis. Jų formavimui ir priežiūrai reikalingos ypatingos žinios ir gebėjimai. Šiuo laikmečiu kiekvienam Lietuvos kampeliui yra svarbus Lietuvoje žinomų architektų, kraštovaizdžio architektų, verslininkų, ministerijų darbuotojų dėmesys ir patarimai. Organizuodami konkursą ,,Darni aplinka", Jūs atkreipėte visuomenės dėmesį į visuomeninių erdvių formavimą ir priežiūrą, pabrėžiate jų svarbą, taip pat priverčiate miestų gyventojus keisti požiūrį į jas“ („Alytaus parkų“ direktorė Vaida Džervienė).

„Darnios aplinkos“ konkurso laureatai buvo pristatyti parodoje „Miestas. Nekilnojamasis turtas“. LKAS parodos dalyviai ir lankytojai galėjo palyginti darbų mastą, pasitikrinti savo sprendinius pagal išrinktų projektų sprendinius ir įgyvendintas idėjas, pasisemti patirties.

Vaiva Deveikienė

 

Informacijos šaltinis: www.lkas.lt

 

Copyright © 2024 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.