Naujienos ir informacija
Pataisus rauna tik piktadario ranka
- Informacija
- Parašyta 2011 balandžio 19
- Paskelbta: 2011 balandžio 19
Šiomis dienomis, kaip, deja, kasmet prieš Velykas, miestų turguose galima pamatyti prekeivių, siūlančių pataisų šventiniam stalui papuošti. Šie labai jautrūs, nykstantys augalai nuolat nukenčia nuo piktadarių rankos. Pataisui išrauti pakanka akimirkos, o kad naujas išaugtų iš sporos prireikia net 20–30 metų. Aplinkosaugininkai primena, kad šiuos augalus draudžiama rauti, skinti ar kitaip naikinti ir prekiauti jais, išskyrus jų sporines varputes, naudojamas vaistinei žaliavai. Pažeidusiems šį draudimą numatyta administracinė atsakomybė.
Mūsų šalyje auga šešių rūšių pataisai. Dvi iš šių rūšių – patvankinis pataisiukas ir statusis atgiris – įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Dauguma žmonių, kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius, šių visžalių augalų nepažįsta, todėl juos raunant gali nukentėti patys rečiausieji. Jeigu žali kerai išraunami, toje vietoje kiti pataisai išaugs tik po daugelio metų.
Pataisai įrašyti į aplinkos ministro patvirtintą Apribotų ar draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų ir grybų sąrašą bei Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių, kurių ėmimui iš gamtos ir naudojimui gali būti taikomos tvarkymo priemonės, sąrašą.
Po švenčių šiukšlių dėžėse atsidurs ir krūvelės kadagių, kurių prekeiviams nepavyko parduoti. Kol kas neuždrausta skinti jų šakučių, bet šį Lietuvos kiparisu vadinamą augalą žmonės turėtų labiau branginti. Kadagiai yra naudingi nuo šaknų iki spyglių, jų sąžalynai – tikros gydyklos. Jie nepakantūs užterštai aplinkai ir pirmieji pasitraukia iš ten, kur užterštas oras.
Po kelių savaičių miškuose pražys pakalnutės. Aplinkos ministerija primena, kad draudžiama skinti ir prekiauti paprastosios pakalnutės žiedynais ir lapais, išskyrus jų rinkimą vaistinei žaliavai. Taip pat draudžiama skinti ir prekiauti visų rūšių šilagėlėmis ir vandens lelijomis, rauti, kasti su šaknimis ar kitaip naikinti paprastąjį burbulį, miškinę leliją, lieknąją plukę, pavasarinę raktažolę, didžiažiedę rusmenę.
Informacijos šaltinis: www.am.lt