Naujienos ir informacija
Kauno liepas puola gleivėtasis liepinis pjūklelis (Caliroa annulipes Klug.).
- Informacija
- Parašyta 2012 liepos 17
- Paskelbta: 2012 liepos 17
2012 m. savo klimatinėmis sąlygomis per daug neišsiskyrė iš eilės praėjusių metų, tačiau mūsų miestų želdinius puola vis nauji kenkėjai. Nespėjome apsiprasti su kaštoninės keršakandės pažeistais kaštonais, kai išryškėjo nauji liepų pažeidimai. Iki šiol liepos labiau kentėdavo dėl amarų pažeidimų, jų išskiriamo lipčiaus ir suodgribio, bet šiemet pastebėti žymesni gleivėtojo liepinio pjūklelio pažeidimai.
Žiūrint iš toliau liepos atrodo lyg apdegintais lapais, bet stebint pažeistus lapus iš arčiau, galima pastebėti kad lapu minkštasis audinys išgraužtas, o likusios tik lapo gyslos. Toks pažeidimas - vadinamas lapo skeletavimu ir yra būdingas gleivėtųjų pjūklelių pažeidimams. Liepų lapai netekę pagrindinės fitomasės sudžiūna, paruduoja ir susiraito.
Gleivėtasis liepinis pjūklelis (Caliroa annulipes Klug.) priklauso plėviasparnių (Hymenoptera) būriui, tikrųjų pjūklelių (Tenthredinidae) šeimai, Caliroa genčiai. Suaugėliai kiek panašus į mažas vapsvas, patelė kiaušdėčio pagalba išilgai lapo gyslos padaro 6-10 įpjovų, kur ir sudeda kiaušinėlius. Išsiritusio lervos yra žalsvai gelsvos ir gleivėtos, minta lapo minkštaisiais audiniais. Lervos gali maitintis liepų, ąžuolų, gluosnių, bukų ir net mėlynių lapais. Pirmiausiai lervos pažeidžia gerai saulės apšviestas šakų viršūnes, o po to perropoja ant gretimų lapų. Lervos kokoną pina paklotėje, kur ir virsta lėliuke. Per metus išsivysto dvi generacijos, gegužės ir liepos mėnesiais. Liepų kenkėjo pažeidimai pastebėti ir kituose Lietuvos miestuose.
Informacijos šaltinis: www.mi.lt